6 November 2021

11:00 - 11:30: Opening Session
Join the Session
11:00 - 11:10
Constantine Skordoulis
Welcome - Department of Primary Education, National and Kapodistrian University of Athens, Greece
Abstract
Speaker Bio
11:10 - 11:20
Georgios Petasis
The VAST Project: Values Across Space and Time
Abstract
Speaker Bio
11:20 - 11:50
Theodoros Grammatas
Keynote Speech
Drama and Theatre in Ancient Greece. A Database And a Spectators’ School
Abstract
Speaker Bio
11:50 - 13:05: Session 1: Αξίες και Αρχαίο Δράμα / Values in/and Ancient Drama, Moderator: Αύρα Σιδηροπούλου / Avra Sidiropoulou
11:50 - 12:05
Vayos Liapis
Community, solidarity, and the ritual lament in Greek tragedy: some questions
Abstract
Speaker Bio
12:05 - 12:20
Eleni Linaki
Redefining tangible and intangible cultural assets of a place through Greek national drama. “Topos” as a critical point of space, time and memory
Abstract
Speaker Bio
12:20 - 12:35
Σίμος Παπαδόπουλος
Το αίτημα για φιλάνθρωπη στάση προς τον ‘άλλο’ στην αρχαία τραγωδία: Πράξη αυτοπραγμάτωσης από τον ελληνικό ανθρωπισμό στο σήμερα
Abstract
Speaker Bio
12:35 - 12:50
Αικατερίνη Ψυχή
Οι αξίες της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας μέσα στον χρόνο: Από τον Κύκλωπα του Ευριπίδη στη σύγχρονη ελληνική σκηνή και ζωή
Abstract
Speaker Bio
12:50 - 13:05
Πατρίτσια Λάζου
Όραση και μνήμη οι αισθητηριακοί άξονες της πολιτισμικής συνείδησης
Abstract
Speaker Bio
13:0 - 13:15: Coffee break
13:15 - 14:15: Session 2 - Part 1: Θεωρία - Διασκευή / Theory - Adaptation, Moderator: Βάιος Λιαπής / Vayos Liapis
13:15 - 13:45
Heinz-Uwe Haus
Keynote Speech
Text To Stage: Experiences Directing Ancient Greek Drama
Abstract
Speaker Bio
13:45 - 14:00
Avra Sidiropoulou
Cutting the Umbilical Cord: Postdramatic Theatre and the Ethics of Adaptation
Abstract
Speaker Bio
14:00 - 14:15
Κατερίνα Αρβανίτη
Η «Προσαρμοστικότητα» του Τραγικού Μύθου και η «Λειτουργία» της Σκηνικής Διασκευής
Abstract
Speaker Bio
14:15 - 14:45: Lunch break
14:45 - 16:00: Session 2 - Part 2: Θεωρία - Διασκευή / Theory - Adaptation, Moderator: Σάββας Πατσαλίδης / Savas Patsalidis
14:45 - 15:15
Michael Walton
Keynote Speech
A Sense of Theatre: the theatre historian’s perspective
Abstract
Speaker Bio
15:15 - 15:30
Τιτίκα Δημητρούλια
Μεταγραφές του λόγου και του μύθου του αρχαίου δράματος
Abstract
Speaker Bio
15:30 - 15:45
Αλεξία Παπακώστα
Παραστασιακοί κώδικες στην πρόσληψη των αξιών της Αριστοφανικής κωμωδίας από κοινό ανηλίκων θεατών
Abstract
Speaker Bio
15:45 - 16:00
Γεώργιος Σαμπατακάκης
Αυτή είναι η Ελλάδα! Πιστέψτε με! Οι άντρες ερωτεύονται άντρες! Αναδιεκδικώντας την τραγωδία μέσα σε έναν υπέροχο ετεροκανονικό κόσμο
Abstract
Speaker Bio
16:00 - 16:15: Coffee break
16:15 - 17:30: Session 3 - Room 1: Αρχαία Κείμενα / Ancient Texts, Moderator: Καίτη Διαμαντάκου / Kaiti Diamantakou
16:15 - 16:30
Μαρία Γεωργούση
Οι νέες σοφιστικές αξίες, όπως αναδύονται στην κωμωδία του Αριστοφάνη
Abstract
Speaker Bio
16:30 - 16:45
Ανδρέας Μαρκαντωνάτος
Ικέτιδες του Ευριπίδη. Πολιτική και Θρησκεία στην Αθήνα και στην Ελευσίνα
Abstract
Speaker Bio
16:45 - 17:00
Κωνσταντίνος Σκορδούλης & Γιάννα Κατσιαμπούρα
Προμηθέας Δεσμώτης: Η γνώση ως ύβρις(;). Η χειραφέτηση.
Abstract
Speaker Bio
17:00 - 17:15
Alistair Martin
Heterotopia: Functions of Ancient Greek Theatre in the Oresteia
Abstract
Speaker Bio
17:15 - 17:30
Αλέξανδρος-Σταμάτης Αντωνίου, Ειρήνη Παλιβάκου & Όλγα Κόφα
Διερευνώντας τη διάγνωση Διπολικής Διαταραχής σε κεντρικά πρόσωπα αρχαιοελληνικών τραγωδιών
Abstract
Speaker Bio
16:15 - 17:30: Session 3 - Room 2: Αρχαία Κείμενα / Ancient Texts, Moderator: Κωνσταντίνα Ζηροπούλου / Konstantina Ziropoulou
16:15 - 16:30
Βάιος Βαιόπουλος
Γυναικείες μορφές της αττικής τραγωδίας σε ρωμαϊκό σκηνικό: οι Ηρωίδες του Οβίδιου
Abstract
Speaker Bio
16:30 - 16:45
Έρη Γεωργακάκη
Ο σκεπτικός αδικεί τον ποιητήν»; “Ο Ευριπίδης κατά διαφόρους σχέσεις εξεταζόμενος”
Abstract
Speaker Bio
16:45 - 17:00
Χαριτίνη Σπανού
Φιλοκτήτης, το αιώνιο - τραγικό σύμβολο του αποκλεισμού / εγκλεισμού και της αναζήτησης διεξόδου
Abstract
Speaker Bio
17:00 - 17:15
Άγις Μαρίνης
Η πολυφωνία του χορικού άσματος στον Αγαμέμνονα του Αισχύλου: ερμηνευτικά και επιτελεστικά ζητήματα
Abstract
Speaker Bio
17:15 - 17:30
Δημήτρης Σταμάτης
Νόσος θεήλατος. Η μάστιγα του θεού στο Σοφόκλειο δράμα
Abstract
Speaker Bio

7 November 2021

11:00 - 12:30: Session 1- Room 1: Συγκριτική μελέτη/ Comparative Readings, Moderator: Ανδρέας Μαρκαντωνάτος / Andreas Markantonatos
11:00 - 11:15
Αλέξανδρος Βαμβούκος
Ιοκάστη και Ιοκάστη – Παράλληλα σύμπαντα - Τα ομώνυμα έργα της Δήμητρας Μήττα και του Γιάννη Κοντραφούρη
Abstract
Speaker Bio
11:15 - 11:30
Ισμήνη Βλαβιανού
Η μοίρα του Οιδίποδα του Σοφοκλή στον Ανούιγ: αίνιγμα ή υπαρξιακή μεταφορά στη σκηνική απόδοσή του
Abstract
Speaker Bio
11:30 - 11:45
Μαρία Βρυνιώτη
Η διαχωροχρονικότητα του τραγικού - Ο ρόλος της ιστορίας και της μνήμης στην ανασημασιοδότηση του τραγικού σε δύο σύγχρονα αρχαιόμυθα ποιήματα : «Αγαμέμνων» και «Αίας» του Γιάννη Ρίτσου
Abstract
Speaker Bio
11:45 - 12:00
Ελένη Γκίνη
Τα Δάκρυα της Κλυταιμνήστρας και Phaedra I: από το αρχέτυπο στο visual story telling
Abstract
Speaker Bio
12:00 - 12:15
Γεώργιος Κράιας
Από την Μήδεια του Ευριπίδη στις Μήδειες του Heiner Müller: Έρευνα στην μετεξέλιξη των αξιών
Abstract
Speaker Bio
12:15 - 12:30
Emily Jusino
Luis Alfaro’s Mojada: A Medea for the 21st Century
Abstract
Speaker Bio
11:00 - 12:15: Session 1 - Room 2: Συγκριτική μελέτη / Comparative Readings, Moderator: Μαίρη Δημάκη-Ζώρα / Mairi Dimaki-Zora
11:00 - 11:15
Δέσποινα Κοσμοπούλου
Ξαναδιαβάζοντας τις αξίες των κλασικών κειμένων: από την Άλκηστη του Ευριπίδη στη Φαίδρα ή Άλκηστη – love stories της Ελένης Πέγκα
Abstract
Speaker Bio
11:15 - 11:30
Γιώργος Χαριτάτος
Όψεις αει-χρονικών γυναικείων μορφών της αρχαίας ελληνικής και παγκόσμιας λογοτεχνίας: Oι περιπτώσεις της Μήδειας και της Κλυταιμνήστρας
Abstract
Speaker Bio
11:30 - 11:45
Vlada Kravtsova
Civilisation and Barbarism in Contemporary Performances of The Oresteia
Abstract
Speaker Bio
11:45 - 12:00
Μαρία Χατζηεμμανουήλ
Τραγικοί ήρωες στα έργα αυτομυθοπλασίας του Σέρχιο Μπλάνκο
Abstract
Speaker Bio
12:00 - 12:15
Δημήτρης Δημόπουλος
Ο Αριστοφάνης και οι προβληματικές της σύγχρονης κωμωδίας
Abstract
Speaker Bio
11:00 - 12:15: Session 1 - Room 3: Συγκριτική μελέτη / Comparative Readings, Moderator: Σίμος Παπαδόπουλος / Simos Papadopoulos
11:00 - 11:15
Ιωάννα Θέου
Το έλεος σε έναν κόσμο απληστίας και το όνειρο για ισότητα (Ευριπίδης - Σαίξπηρ)
Abstract
Speaker Bio
11:15 - 11:30
Κωνσταντίνα Ανδρέαδη
Η εκκένωση: το σχίσμα της ανθρώπινης ύπαρξης
Abstract
Speaker Bio
11:30 - 11:45
Ελισσάβετ Θεοδωράνου
Ίων και Άλκηστη: ο μοντέρνος λόγος του Ευριπίδη σε δύο τολμηρές παραστάσεις από την Πειραματική Σκηνή της «Τέχνης»
Abstract
Speaker Bio
11:45 - 12:00
Radu Teampău
Matrix of Crisis
Abstract
Speaker Bio
12:00 - 12:15
Balakrishna BM Hosangadi
Challenges of Adaptation: Ajax as Aswathaman
Abstract
Speaker Bio
12:30-12:45: Coffee Break
12:45- 14:15: Session 2: Η Παιδαγωγική Αξία του Αρχαίου Δράματος & του Θεάτρου / Ancient Theatre's & Drama's Educational Value, Moderator: Κωνσταντίνος Σκορδούλης / Konstantinos Skordoulis
12:45 - 13:00
Έλλη Γαβριήλ
Στοργή και σκληρότητα των γονέων στις τραγωδίες του Ευριπίδη και σύγχρονα γονεϊκά πρότυπα
Abstract
Speaker Bio
13:00 - 13:15
Αιμιλία Καραντζούλη
Η “δια του ψηφιακού λόγου” μετάδοση και πρόσληψη των αξιών του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού στο θέατρο
Abstract
Speaker Bio
13:15 - 13:30
Αικατερίνη Δεληκωνσταντινίδου
Το αρχαίο δράμα και ψηφιακό θέατρο στην εκπαίδευση: Ένας νέος τρόπος προσέγγισης, βίωσης και κατανόησης “παλιών” αξιών
Abstract
Speaker Bio
13:30 - 13:45
Παναγιώτα Καρκαλέτση & Αλέξανδρος-Σταμάτιος Αντωνίου
Από το Αρχαίο Δράμα στη σύγχρονη Παιδεία της Δημοκρατίας και την Ενεργό Πολιτειότητα: Διερευνώντας διαχρονικές μεταβάσεις
Abstract
Speaker Bio
13:45 - 14:00
Ασπασία Σίμψη
Το θέατρο ως παιδαγωγικό εργαλείο στη διαμόρφωση της πολιτισμικής και εθνικής ταυτότητας και συνείδησης
Abstract
Speaker Bio
14:00 - 14:15
Katerina Zacharia & Marientina Gotsis
Ancient Drama Applications in Education and Interactive Entertainment
Abstract
Speaker Bio
14:15 - 14:45: Lunch Break
14:45 - 16:45: Session 3 - Room 1: Σκηνοθεσία-Σκηνική Μεταγραφή/ Directors' & Stage Re-readings, Moderator: Κατερίνα Αρβανίτη / Katerina Arvaniti
14:45 - 15:15
Savas Patsalidis
Keynote Speech
The Classics Have no Owners; Just Tenants
Abstract
Speaker Bio
15:15 - 15:30
Κωνσταντίνα Ζηροπούλου
Όταν η Μοίρα σημαίνει Οργή: Ivo Van Hove Électre - Oreste
Abstract
Speaker Bio
15:30 - 15:45
Γρηγόρης Ιωαννίδης
Αρχαίο δράμα τσέπης; Οι απόπειρες ανεβάσματος αρχαίου δράματος από το σύγχρονο ελληνικό θέατρο σε παραγωγές μικρής κλίμακας
Abstract
Speaker Bio
15:45 - 16:00
Ειρήνη Μουντράκη
Η πρόκληση του αρχαίου δράματος. Το παράδειγμα της Λυσιστράτης
Abstract
Speaker Bio
16:00 - 16:15
Μαίρη Μπαϊρακτάρη
(Δια)χωροχρονικότητα και «Θέατρο της παρέμβασης»: H μεταφραστική και διασημειωτική αναδιαχείριση τεσσάρων τραγωδιών του Αισχύλου από τον Olivier Py
Abstract
Speaker Bio
16:15 - 16:30
Πηνελόπη Χατζηδημητρίου
O Milo Rau και η Τριλογία των Αρχαίων Μύθων: Ανταγωνισμός, Αγώνας και Αγωνία
Abstract
Speaker Bio
16:30 - 16:45
Κυριακή Παπαλεωνίδα
Η “Λίαν φιλότης των βροτών” ως υπέρτατη αξία στον Προμηθέα Δεσμώτη του Αισχύλου. Ανάγνωση της παράστασης του θεάτρου των ViVi
Abstract
Speaker Bio
15:15 - 16:45: Session 3 - Room 2: Σκηνοθεσία-Σκηνική Μεταγραφή / Directors' & Stage Re-readings, Moderator: Γιώργος Κράιας / Georgios Kraias
15:15 - 15:30
Μάνος Δαμασκηνός
«Ξαναδιαβάζοντας» τη Μήδεια: Δύο σκηνικές προσεγγίσεις από τον Σπύρο Α. Ευαγγελάτο στον 21ο αιώνα
Abstract
Speaker Bio
15:30 - 15:45
Ευφημία Καρακάντζα
Η διπλή εξορία της Αντιγόνης: Ο Άρης Αλεξάνδρου και η πρόσληψη της Αντιγόνης του Σοφοκλή (442 π. Χ.) στη δική του Αντιγόνη (1960)
Abstract
Speaker Bio
15:45 - 16:00
Ιωάννα Ρεμεδιάκη
Είδωλα Ηρώων
Abstract
Speaker Bio
16:00 - 16:15
Μιχαέλα Αντωνίου
Η Λυσιστράτη σε σκηνοθεσία Οδυσσέα Παπασπηλιώπουλου από το Εθνικό Θέατρο το καλοκαίρι του 2020
Abstract
Speaker Bio
16:30 - 16:45
Κωνσταντίνος Παλαμήδης
Οι Δικές μας Τρωάδες (Troyanas Nuestras)
Abstract
Speaker Bio
16:45 - 17:00: Coffee Break
17:00 - 18:15: Session 4: Ο θεσμός των Φεστιβάλ / The Festivals, Moderator: Γρηγόρης Ιωαννίδης / Grigoris Ioannidis
17:00 - 17:15
Δήμητρα Κονδυλάκη
Σύγχρονες όψεις του τραγικού με φόντο μια διαρκώς αναβαλλόμενη Ανάσταση
Abstract
Speaker Bio
17:15 - 17:30
Μάρθα Κοσκινά
Φεστιβάλ Επιδαύρου και κατασκευασμένη μνήμη
Abstract
Speaker Bio
17:30 - 17:45
Ναταλί Μηνιώτη
Η μεταμοντέρνα «τραγική» παρουσία των Ιταλών στο Φεστιβάλ Άργους τη δεκαετία του 1990
Abstract
Speaker Bio
17:45 - 18:00
Αγαθή Τέλη
Πολιτισμική Συνείδηση και θεατρική Μνήμη “Δωδωναία” Η αναβίωση του αρχαίου Δράματος στο αρχαίο θέατρο της Δωδώνης (1960-1981)
Abstract
Speaker Bio
18:00 - 18:15
Ισμήνη Σακελλαροπούλου
Ψηφιακός περίπατος στο αρχαίο θέατρο του Σολούντο της Σικελίας
Abstract
Speaker Bio
18:15 - 18:30: Closing session - Theodoros Grammatas